historická Pamäť a jej opodstatnenie

Autor: Jakub Adamčík | 10.4.2011 o 21:12 | (upravené 10.4.2011 o 21:54) Karma článku: 1,83 | Prečítané:  858x

Na úvod, si dovolím poznamenať, že oba pojmy s ktorými budem pracovať, teda pamäť a história su pre mňa viac než problematické, tj., som k nim ešte nestihol zaujať “pevný” názor, takže, moje tézy sa neskôr môžu zdať diskutabilné alebo možno aj rozporuplné.


Názor, alebo téza, že historická pamäť nám slúži k tomu aby sme porozumeli našej minulosti a poučili sa z chýb našich predkov, možno síce znie pekne ale je to otrepané klišé, ktoré jednoducho nefunguje (bohužiaľ), a je uznávané snáď iba väčšinovou, intelektuálne priemenrne vzdelanou populáciou, ktorá tomu možno ani tiež neverí...
Prečo ale?
Idea je to pekná, ale prečo sme svedkami rovnakých udalostí, repetitívne sa odohrávajúcich snáď už od čias Otziho, ktoý je prvá zdokumentovaná obeť vraždy v európskej histórii?
Ak máme schopnosť pamätať si históriu, prečo nie sme schopní, poučiť sa z bolestivých zážitkov predkov, a zariadiť si realitu tak aby sme týmto udalostiam predchádzali?
nuže, toto sú staré a otrepané otázky, a moja odpoveď bude viac než non-komformná.

Dovolujem si tvrdiť, že pojem Histórie a pamäti sú len ilúzie, resp. umelo vytvorené veličiny, slúžiace zorientovať sa v živote primitívnej ľudkej bytosti.

Základné faktory podporujúce túto moju tézu spočívajú v tom, že pamäť a fantázia sídlia v rovnakej časti mozgu, čo síce na jednu stranu môže byť fascinujúce, ale dáva nám to najavo, že pamäť je len syntetizovaný (a dokonca ani nie) plynulý záznam nami zažitého. Databanka vedomostí, naučených podnetov atd, z čoho čerpáme pri fantazírovaní.
Prečo si však nepoložíme otázku, čo ak by to bolo naopak? ako vieme rozlíšiť, čo máme v pamäti vďaka tomu, čop sme naozaj videli a čo vďaka tomu čo sme si predstavili? (patologický stav schizofrénie)
týmpádom, celá inštitúcia osobnej pamäti človeka je ohrozená, pretože to nie je nič viac než chabý koncept vraviaci nám, čo bolo, ale nie je žiadnym spôsom verifikovateľný.
a hlavne (až na výnimky autistov a pár výnimočných ľudí) je pamať tak nedokonalý nástroj, že si pamätáme iba kľúčové pojmy a náš mozog neudržuje kompletnú sadu informácii o danom okamžiku.
Týmpádom, pamäť sa vyvinula iba ako nástroj podporujúci fakt sebauvedomenia a ega (kontinuálny pocit bytosti-sebaurčenie-ja) a nástroj na poučenie sa z vlastných zážitkov.

Prečo sa potom však nevieme poučiť aj z nie vlastných zážitkov, veď predsa vďaka škole máme informácie o holokauste, vojnách atd...prečo nie sme schopní, rovnako ako v prípade ak havarujeme na motorke a následne jazdiť opatrnejšie,  opatrnejšie viesť svetovú politiku napr.?

Jeden z dôvodov môže byť to, že sme si nič z historickej pamäte, ktorú môžeme považovať, za neosobnú kolektívnu /komunitnú pamäť, nič nezažili.
A toto je ten fakt, je to neosobná, syntetická, kolektívna schopnosť usporiadavať chronologicky udalosti, bez bližšej individuálnej väzby jedinca na dané informácie.
Možno vieme prečo začala ako sa skončila druhá púnska vojna, ale nik z našich súčasníkov nemá absolútne žiadnu individuálnu alebo citovú (ľudia sú predsa len emocionálne tvory) väzbu na danú udalosť. Pre nás ako tvorov, ktorí ovládli históriu je dokonca takmer nemožné vžiť sa do kože antického, ba nebodaj stredovekého človeka.

Človek je týmpádom iba tvor prítomnosti, ktorý z  potreby uchovať si poznanie a výdobitky z minula postupne a prirodzene prišiel k pamati a pojmu histórie ako systematickému záznamu dôb minulých, ktorým však nerozumieme, a de facto, v realite ani neexistujú.

A opodstatnenie Historickej pamäte, čo máme v nadpise.....to je v podstate tá klišoidná veta, ktoú mám v úvode....klišoidná je bohužiaľ, kvôli obmedzenosti väčšinovej ľudskej populácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?